Pohjanmaan liigat 2017-20

2.9. 2020 alk. joka ke klo 17.30 poolin vkoturnaus, joka toinen vko 9-palloa –tulokset  tapahtumissa; turnaukset
** Nyt myös shuffleboard kk kisa-kiwaa ja helppoa koko perheelle**
LIIGA 2020-21 suunnitelma.
Pelit pelataan eteläpohjalaisissa bilispaikoissa.  Huom! Mikäli teillä on tarjota pelipöytä/iä ja  hyvä pelipaikka, tervetuloa mukaan!   Ota yhteyttä  kesän aikana – viimeistään syyskuun 5 pv kun Keitaalla aloitellaan turnauksella. 
Alustavasti mukana ainakin Wanhat Mestarit Kauhajoki ja Seinäjoki- Perätupa Peräseinäjoki- Keidas- Kurikasta joku? Seinäjoelta vielä joku? Muita?
Palkintopottiin parhaille kerätään koko kauden ajan 2€/pelaaja jokaisesta turnauksesta.   Esimerkiksi jos 16 turnausta+LT ja keskimäärin on 12 pelaajaa/turnaus +LT 12= se olis 504€ lopputurnauspotissa yhteensä, josta voittajalle  puolet 252€, kakkoselle 120€ , kolmoselle 80€ , 4. saa 50€ !
Turnaus osanotto 12€, josta het palkintopottiin 7€/pelaaja ja 2€ LT.
Turnausbaarit antavat lisäksi lipukkeita väh.20€ edestä jaettavaksi !
lisätietoja lähiaikoina  🙂
 ——————————————————————————————-
LIIGAKAUSI 2019-20  (seuraa sivujamme-‘korona’ siirtoja voi tulla) Pohjanmaan liiga ;   Peleinä Pool:  8/ 9/ 10-pallot
Sarjaa pelataan nyt 5;ssä  paikassa, yksin pelaten !

‘syyskierros (yleensä 9-pallo):

la 24.8.klo 16  Keidas Seinäjoki, la 7.9. klo 14 WanhaMestari Kauhajoki,

la 28.9. klo 14 Moose,Kurikka,  la 12.10. klo 16 Keidas Seinäjoki (8-pallo)

la 26.10. klo 15 Wanha Mestari ,Seinäjoki    9.11. Keidas(10-pallo) 

23.11. Wanha Mestari Kauhajoki, 7.12. Pub Moose Kurikka

‘kevätkierros:

28.12. Keidas (8-pallo)  25.1. Wanha Mestari, Kauhajoki(9-pallo) 

8.2. Keidas (10-pallo)  22.2. RataMestari (9), Kurikka

7.3. Wanha Mestari/PK, Seinäjoki (9) 21.3. Wanha Mestari, Kauhajoki (8)

Kaksi jää pitämättä-.kalenterimme  päivitetään, alla uusi jatko !

Lopputurnaus Keitaalla la 23.5. klo 13 pelataan 10-palloa ; sij.5-12 tulleet karsijoita siis  8 (4 seuraavaa varalla-to 21.5. klo 9 pelipaikka menee varalla olevalle) La klo  16 Finaalit 4 karsijaa ja 4 suoraan jatkossa olleet. Valinta systeemi sij. mukaan. 4 palkitaan; potti n.300€.

Lopputilanne liigan lopputurnauksen jälkeen top 18 :

1.Marko Hietakangas  2. Antti Niskanen  LO 7-3

3. Marko Petäys  4.Kanu Haanpää

5.Aksu Koivusaari  6.Pege Rintala

7. Jukka ojala  8.Tommi Louesmäki

9.Pete Lampikoski 10.Pube Mäenpää 

11.Jussi Hakola  12.Hannu Mäkelä

13.Jari Joensuu  14.Henkka Aho

15, Jari Keskimäki 16.Veli.Matti Katajisto

17.Tomi Immonen 18.Miika Asunmaa

————————————————————————–

pelaajatilasto syyskausi 5/8 & kevät 4/6

1. Antti Niskanen Lapua 0+10+(1)+10+10+6+(1)+10=46

+(8)+10+10+10+(8)+10=40  yht. pisteet 86

2. Aksu Koivusaari Kurikka 2+(1)+0+2+8+0+2+6 =20+(1)+6+(2)+4+10+6=46

3. Marko Petäys Seinäjoki 10+1+0+6+6+1+0+0=24+1+0+4+0+2= 31

4.’Pege Rintala Seinäjoki  4+4+0+2+0+2+0+0=12+2+2+8+0+6=30

——————————————————————————————————-

5. Pete Lampikoski Kauhajoki 0+8+0+0+0+0+8+0=16+0+8+0+0+0= 24

6. ‘Pube Mäenpää,Kurikka 0+0+8+0+0+1+0=9+0+0+0+8+0= 17

9. Jussi Hakola Kauhajoki 0+0+0+0+0+4+0+0=4+0+4+0+0+0+8= 16

11.’Kanu Haanpää Seinäjoki 1+0+0+1+4+1+0=7+1+0+2+0+4= 14

12. Hannu Mäkelä Kurikka 0+0+6+0+0+1+0+0=7 +0+0+0+6+0= 13

13. Marko Hietakangas Seinäjoki 6+0+0+4+0+0+0=10+1+0+0+0+2= 13

17. Jukka Ojala Seinäjoki 2+0+0+1+2+2+0+0=7+2+0+1+0+0= 10

20. Jari Joensuu Kurikka 0+1+0+0+0+0+0+4 =5+0+0+0+2 =7

Nämä kaksitoista täyttivät 3 turnauksen pykälän ja ovat finaaleissa!

8 pelaa sarjan, josta 4 jatkaa pudotuspeleihin runkosarjan 4 vastaan.

Seuravat kahden turnauksenn pelajat ovat varalla jos joku ns.kolmen turnauksen pelaaja ei tuu ! ilmoittautuminen edellisellä viikolla!

Voittopotissa on 234€ + om.osa.  Jaetaan neljälle ! Osanotto maksu nyt 15€.

7. Tommi Loukasmäki Ilmajoki 8+0+0+8+0+0+0+0=16+0+0+0+0+0

8. ‘Henkka Aho Teuva   0+6+0+0+0+0+10+0=16+0+0+0+0+0

10. Jari Keskimäki, Seinäjoki 0+0+0+0+0+10+0=10+6+0+0+0+0

14. Veli-Matti Katajisto Ilmajoki 0+0+0+0+0+8+0+0=8+4+0+0+0+0

varavara vielä 2 turnausta pelanneet; Janne Lehtola ja Kosa Koskela

——————————————————————————————————-

muut mukana olleet  lopulliset sijat 17-46

15. Tomi Immonen Jalasjärvi 0+0+10+0+0+0+0+0=10+0+0+0+0+0

16. Miika Asunmaa Seinäjoki  0+0+0+0+0+0+0+0=0+10+0+0+0+0

18. Elina Kimpimäki Kurikka 0+0+0+0+0+0+0+8=8+0+0+0+0

19. Janne Lehtonen Teuva 0+2+0+0+0+0+6+0= 8+0+0+0+0

21. Kai Orava  Seinäjoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+0+0+6+0

22.’Kosa Koskela Seinäjoki 0+0+0+0+0+4+0+0=4+1+0+0+0

23. Joni Lahti  Kurikka 0+0+4+0+0 +0+0+0=4+0+0+0+0

24.Noora Vuolle Ilmajoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+0+0+4

25. Kaappoo Rinta-Laulaja Kurikka 0+1+0+0+0+0+0+2=3+0+0+0

26. Lasse Leppäniemi Teuva 0+1+0+0+0+0+2+0=3+0+0+0

27. Jarmo Värinen Kurikka 0+0+2+0+0+0+0+1=3+0+0+0

28. Annika Kandolin  Kurikka 0+0+2+0+0+0+0+0=2+0+0+0

29.Sami Haapakoski Kauhajoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+2+0

30.Mika Latvala, Kurikka  0+0+0+0+0+0=0 +0+0+2

31. Tomi Korpikoski Seinäjoki 0+0+0+0+2+0+0+0=2+0+0+0

32. Pasi Rantamäki Kurikka 0+0+0+0+0+0+0+2+0

33. Rami Metsälä Kauhajoki 0+2+0+0+0+0+0+0+0

34.  Teemu Latva Teuva 0+1+0+0+0+0+0+0

35. Saku Männistö  Ilmajoki  0+0+0+0+0+0+0+1

36. Ibis Mohammati Kauhajoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+1

37. Eetu Haanpää Kauhajoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+1

38. Niko Kimpimäki, Kurikka 0+0+1+0+0+0+0+0

39. Antti Värinen Kurikka 0+0+1+0+0+0+0+0

40. Jussi Luhtala Kurikka 0+0+1+0+0+0+0+0

41. Teemu Perälä Seinäjoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+0+0+1

42. Jussi Värinen Kurikka 0+0+1+0+0+0+0+0

43.Toni Ala-Rinta Seinäjoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+0+0+0+1

44. Andree Stenfors, Seinäjoki 0+0+0+0+0+1+0

45. Elias Hiltunen Seinäjoki 0+0+0+0+0+0+0+0=0+1

46. Ville Mäki Ylistaro 1+0+0+0+0+0+0+0

—————————————————————————————————–

pisteet 10-8-6-4-2-2 ja muut 1…..  

Hiukan typistetystä sarjasta johtuen muutoksia !

——————————————————————————————————–

5  parasta  turneeta lasketaan /syyskausi ja /kevatkausi yhteen

16 parasta’ lopputurnaukseen (LT) mestaruudesta (sij.17-20 varalla)

Turnaustulokset löydät; Tapahtumat /tulokset 2019

Lopputurnaus Keitaalla ja Voittaja on Pohjanmaan liigan Mestari 2020!  (Osanotto runkosarjassa yleensä 10€, aina voittajalle 5€ ja loppupottiin 2€)

Palkintopottiin parhaille kerätään koko kauden ajan n.2€/pelaaja jokaisesta turnauksesta.   Esimerkiksi jos 16 turnausta+LT ja keskimäärin on 10-16 pelaajaa/turnaus +LT 16= se olis n.500€ lopputurnauspotissa yhteensä, josta voittajalle about puolet ! Halutessaan voi voittorahan/osan sijoittaa Tallinnan perinteiseen matkaan 1.-3.5. Tarkentuu maaliskuussa !

(2018-19 kaudella oli yleensä 8-14 pelajaa/turnaus, joita oli 14)

Toukokuun 23pv. sitten jaetaan koko potti  4:lle Keitaan lopputurnauksessa !

Osanotto-oikeus lopputurnaukseen on 16 parhaalla/12); jos joku poissa niin 17/13 pääsee mukaan jne. 4 parasta pisteiden kerääjää suoraan 8;n joukkoon.     12 muuta pelaa muista neljästä paikasta. Sitten 1 vs valinta -2vs valinta jne.

Pelaaja on lopputurnauskelpoinen pelattuaan vähintään 3.ssä /2 turnauksessa! Eli listan sijoitus 16 joukossa ei välttämättä riitä ! (Osanottomaksut siihen on porrastettu 10e-15e-20e=15€)

Joka turnauksessa voittaja saa heti 5€/pelaaja potista palkinnoksi ja kakkonen saa pelipaikan lahjakortin , yleensä 15-20€ ‘olutpaikoissa’. Lisäksi arvotaan/annetaan  1-3 pelipaikan lahjakorttia harkinnan mukaan 🙂 Lahjakortit ostoarvoltaan 5-20€. Tavarapalkintojakin aina joskus  🙂

TULOKSET; tapahtumissa

—————————————————————————-

SNOOKER Pohjanmaaliiga 2019-20

Pelataan syksyllä ja keväällä kaksi turnausta Keitaalla. Mahdollisesti tämän ‘koevuoden’ jälkeen/aikana muuallakin jo  🙂

1/4 osanotto 20€, heti voittajalle 10€/pelaaja, 2:lle 3€/pel.  Ilmoittaudu la klo 11.45 mennessä ! 2€ menee  sarjan lopputurnaukseen keväälle!   *Galaxiessa ja Kössihallilla pelatuista ei pottiin ja  eri palkintojako

*Kahdelle  parhaalle suora jatko 8; n joukkoon ! Muut pelaavat muista 6:sta paikasta/ se potti jaetaan kahdelle ! Kaikki mukana olleet ja uudetkin  voivat osallistua-vaikka ei ole pisteitäkään.os.otto 15-25€,  jaetaan 70% lopputuloksien kolmelle parhaalle !

Turnauspäivät ; 5.10. ja 16.11. &  19.1*. ja 29.2. , lopputurnaus la 25.4.?

Lopputilanne  4/4 ;  1. MikaRT 24    2. Miika A 20   3. JariK 12   4. ToniP 8      5. Jori K 8   6. PasiP 8  7. Jukka H   8. Tuomo S 6   9. MarkoP 6   10. Pasi I 6   10. Jukka RM 4   11. Jussi Y  4   12. Kai P  2   13. Karri LH  2    14. Kanu H 2   15. JukkaO  4  16. Tomi I 2

Lopputurnaus Jatkossa on jo Mika ja Miika.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

näin aiemmin…

2018-19

SINGLE CHAMP; alkusarjan parhaat pisteet(3+3), +oikeus tiimisarjaan ja 6.4. ja sen pääpalkintoon  kun pelaajilla= 2 peliä min. kaudella 18-19

Seinäjoen, Kauhajoen, Ilmajoen ja Kurikan pelurit ja toki muutkin halukkaat mukaan liigaan !

Ilmoita tulosi olemalla jossain  turnauksessa mukana  !

Pelataan 7  turnausta syys- ja  7  kevätkaudella. (molemmista lasketaan pelaajalle 3 parasta mukaan*)

NYT SYYSKAUDELLA ; 8.9.Moosessa, 22.9,  6.10 , 10.11. ja 22.12. Keitaalla,  Yövuorossa 17.11. sekä Wanhassa mestarissa, Kauhajoella 15.12.

KEVÄTKAUDEN PELIAJAT;  la 5.1. Bar Moose Kurikka,  la 12.1. Wanha Mestari Kauhajoki , la 26.1.Keidas , la 2.2. Yövuoro pub Kurikka, la 23.2. Keidas,la 9.3. Wanha mestari,  la 23.3. Keidas

 La 6.4. Lopputurnaus Keitaalla(paripelinä). Palkintomatka Tallinnaan bilisturnaukseen . Lähtö su 21.4. klo 14 sjoki & -paluu 23.4. sjoki n. 01. Turnaus ma pääsiäispäivänä klo 11-n.19.

Turnauksissa osanotto yleensä 10e, josta voittopottiin 7€/pelaaja, heti turnauksen jälkeen jaettavaksi! (loppu menee palkintomatkoihin 🙂

Pelit pelataan aina yksin tuplakaaviolla!

Turnaukseen voi ottaa osaa, vaikkei lopputurnaukseen tule ! 

Lopputurnauksessa tulevan tiimisi kerätyt pisteet lasketaan yhteen kahden  osalta/turnaus (2 pelaajaa tiimissä) .  Turnauspisteet 10- 8- 6- 4- 2- 2  ja muille 1.  Pisteet määräävät pudotus-pelijärjestyksen lopputurnauksessa. Pelaajilla/tiimeillä sitten 10€/hlö lopputurnaus lisenssi, joka kokonaan palkintomatkoihin ; bussimatkat / laivamatkat/ruoka. Tallinnan keväturnaus on  pääsiäispäivänä ma 22.4. klo 11. Loput 4 matkaa sitten muille pelaajille omakustannushintaan  95€. Matkailuautoon otetaan 8. : kuskille jotain  🙂

Pelaajapisteet julkaistaan paikallislehdissäkin sekä Keitaan nettisivuilla !

Jatko näin;  Lopputurnaukseen pääsee valitsemalla parin, jotka pelaa 4-pelinä mestaruudesta huhtikuussa Keitaalla.(6.4.)  Pelaajatilaston 8 parasta valitsee ‘ensisijaisesti’ ja sen jälkeen muut.  Pelaajalla pitää olla useita turnauksia pelattuna kaudella, että voi pelata lopputurnauksessa ! Pareja voi tehdä/suunnitella jo la 9.3. turnauksen jälkeen jos pelaajien 4 turnauksen kiintiö yhteensä täyttyy ja toinen pelaajista on silloin 8;n joukossa. Kaikki pelaajat pääsee mukaan lopputurnaukseen, kunhan on liigassa pelannut kausilla vähintään 2 turnausta yhteensä.

Paras pari saa Tallinnaan matkan bilisturnaukseen ! Myös pelaajatilastosta  pääsee mukaan.(jos voittajatiimis/ei lähde niin seuraava )

Tässä 2018-19 kauden sääntöjä-oikeus muutoksiin pidätetään !  Parit lopputurnaukseen – pitää täyttää ilmoitetut ehdot !

  • * pelaajan 3 parasta tulosta lasketaan maksimissaan /kausi , siis syys ja kevät.
  • * jos pelaajalle ei tule molemmista kausista yhteensä kolmea  turnausta – voidaan laskea  yksi turnaus lisää  toiselta kaudelta neljänneksi (jos sellanen on) !
  • lopputurnauspaikka itse sovitun parin kanssa, min. 4 peliä liigassa

Pelaajat kausi1/kausi2   Lopullinen pelaajatilasto  (23.3.2019)

( syyskaudella & kevätkaudella molemmissa  7 pelattua turnausta  -joista 3 parhaan pisteet laskettu yhteen  )

1. Marko Hietakangas Seinäjoki 26/20   2.Toni Immonen Jalasjärvi 18 /20   

3.’ Pege Rintala Seinäjoki 18/20 4. ‘Aksu Koivusaari Kurikka 20/14 

5.  VeliMatti Katajisto Ilmajoki 16/9  6.  ‘Pube Mäenpää Kurikka 8/15

7. ‘Kosa Koskela Seinäjoki 14/9    8.Hannu Mäkelä Kurikka 4 /16 

 9.   Jukka Ojala Seinäjoki 9/10   10. Janne Hakala Kurikka 12/5  

 11. Teemu Latva Teuva 10/6     12. Pete Lampikoski Kauhajoki 0/12 

13. Janne Lehtonen Teuva 4/8  14. Anttu Hurnanen Kurikka 10 /2 

15.‘Kanu Haanpää Seinäjoki 8/4   16. Joni Lahti Kurikka 2 /9 

17. Riku Hietala Ylivieska 10/0   18. Sami Nurminen Ylöjärvi  0/10  

19. Marko Hasunen Lapua 8/2    20. Rami Hietaharju Teuva  0/8

21. Markku Kasari Kurikka 0/8  22.Tommi Louesmäki Ilmajoki 7 /1  

23. Kimi Salotuisku Kurikka 1/4   24. Marko Petäys Seinäjoki 4/1  

25.Anne-Mari Kaukola Seinäjoki 0/4  26. Jari Koskela Kauhajoki  0/4    

27. Kari Rinta-Laulaja Kurikka 2/2   28. Roni Isohella Seinäjoki 0/3   

29. Henry Aho Teuva   2/1   30. Annika Kandolin Kurikka 0/3

31. Jarmo Värinen Kurikka 2/0   32.Jussi  Hakola Kauhajoki 0/2

33. Mika Latvala Kurikka 2/0  34. Ville Väli-Torala Seinäjoki 2/0 

35.  Taina Perä Kurikka  0/2  36: Marco Luomaluhta Seinäjoki 0/ 2

37 Antti Rainio Kauhajoki 0/2  38. Jari  Joensuu Kurikka 1 /0   

39.Eero Takala Seinäjoki 1/0   40.Jussi  Kotiranta Kurikka  1 /0 

41.Timo Viita Seinäjoki 1/0    42. Ville Mäki Ylistaro 1/0   

43. Topi Markkila Kurikka 0/1   44. Jari Tuomisto Nurmo 1/0   

45. Kajo Sainomaa Seinäjoki   0/1  46. Harri Perälä  Lapua 0/1

Liigan singlen voitti Marko Hietakangas Seinäjoki

Pariturnauksen voitti ; Kosa k/Roni I

2.Aksu/Pege 3.Markop/Mika 4. JukkaO/Kanu

_____________________________________________________________________

Tämä allaoleva on vanhaa systeemiä-nyt siis kokeilemme uutta yläpuolella olevaa !


     

Yleistietoa turnauksista ja tulevasta 

  • Sarjassa pelataan ottelussa 8-palloa sekä 9-/10-palloa kolmeen voittoon.
  • Mahdollinen 5. ottelu on nelinpeli
  • Pelimuodot/pöydät kotijoukkue valitsee: 2 lajia, aina kuitenkin 8-palloa alkuun.
  • Yksittäiset pelit kolmeen voittoon (eli paras viidestä)
  • samaa vastustajaa vastaa ei kahta kertaa samassa ottelussa!
  • kahden pelatun ottelun jälkeen kotijoukkue ‘määrää’ kuka pelaa kolmannen ja sitten neljännen.
  • samassa pelimuodossa aina eri pelaajat(eli voi hyödyntää kolmatta/neljättä pelaajaakin)
  • 6 parasta joukkuetta edelliseltä kaudelta pitää paikkansa, lisäksi otetaan 2-4 uutta tiimiä.         (Jos joukkueen pelaajat vaihtuivat, sopivat he keskenään kumpi saa sarjapaikan)
  • Sarjamaksu  on 50 € (pelipaikka/pelaajat maksavat ilmoittautuessa),  sekä 20 € /pelaaja (lisenssi) ensimmäisen oman pelin jälkeen.
  • Kotijoukkue maksaa pöytämaksut tai voi sopia pelipaikan kanssa, joka monesti maksaa pelit.
  • Jos joukkueesi pelaa kotipelit Keitaalla tarjous on koko otteluhinta 5 € (kesti se tunnin tai kaksi)
  • Keitaalla ei ole alkoholimyyntiä! Myynnissä muita juomia ja naposteltavaa.

     Sarjassa jaettavat palkinnot 2018 

Pelaajatilaston paras saa bilismatkan Tallinnaan turnaukseen huhtikuussa. (min. 5 pelattua peliä) Täydennämme ‘pelaajatilastosta’ auton täyteen omakustannushintaan . Palkinnot ovat aina hlökohtaisia.


Muutamia pääpointteja:

  • Joukkue voi pelata kaikki pelit kahdella pelaajalla, mutta ottelussa voi käyttää myös kolmatta pelaajaa, vaikka 9-pallon erikoismiestä yhdessä pelissä tai estyneen tilalla. Joukkueessa voi esiintyä 4 pelaajaa kauden aikana, Suosittelemme 3 henkeä tiimiin – näin on yksi varallakin tai jokaiselle peli ja sitten jollekin toinen, jos sellainen tulee. (Pelaajalla otteluissa ‘lisenssi’ 20 €). Kaksi runkosarjan peliä minimi/pelaaja edellyttää jatkopeleihin pääsyä.
  • Pelit pelataan pääsääntöisesti lauantaisin klo 12-20 välillä, sovittaessa su klo 13-18.
  • Käytössä kolmen varoituksen systeemi. Jos kolme varoitusta tulee, vähennetään piste sarjataulukosta/sakko.  Mikäli varoituksia tulee lisää, tuomaristo päättää jatkosta.
  • Varoituksia tulee mm. siitä, jos ilmoittaa liian myöhään ottelun siirron (2 vrk ennen on ok,    muttei suositeltavissa). Pelimaksuja jäänyt maksamatta. Ruksit tiimin perässä kertovat  varoitusten voimassaolon.
  • ‘Säälipleiarit pelataan runkosarjan 3vs 6 ja 4 vs 5. Voittajat vastaan 1 ja 2. Loppuottelu pelataan viiteen voittoon. Eli jopa 9 ottelua on mahdollista, tällöin 9. peli on nelinpeli. Paremmin sijoittunut määrää pelipöydät, pelilajit ja peliparien järjestyksen.(pronssia välierät  hävinneille)
  • Runkosarjan järjestys saatujen pisteiden perusteella. Jos pisteeet tasan; pelattujen pelien erotus, jos sekin sama pelattujen pelien erotuksen suhde, Sitten arpa.
  • Runkosarjassa ykköseksi tullut valitsee vastustajan ‘säälipleiareista’ jatkoon päässeistä
  • Sarjamaksujen ja ottelumaksujen pitää olla ajan tasalla, tällöin joukkue voi saada palkintoja/pääsee pudotuspeleihin. Joukkueella pitää olla yhteyshenkilö, jonka voi tavoittaa puhelimella tai muulla pikaviestimellä nopeastikin.

          Kysy sähköpostitse tai puhelimella lisätietoa.

 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 Pohjanmaaliiga 2018  on pelattu;
1.Moosen Jannen tiimi 2. YV-Vesan tiimi 3. Keidas 
3. Moosen Kimitiimi . Loppuottelu Keitaalla 24.3. tulos 5-3
Palkintomatka Tallinnan turnaukseen 2.4.
Tuloksia siletä 4/16; 1.Mort L  2.Anttu H 3.Philip T 4.Remo M

Pohjanmaan biljardiliigan tulostaulukot 2017-18

Päivämäärä Sijainti Osallistujat Tulos
23.9.2017 Keidas Keidas – MaTo 3-2 (12-9)
7.10.2017 Moose Moosen Kimitiimi – Jannen tiimi 3-0 (9-5)
7.10.2017 Moose Jannen tiimi – YV-Vesan tiimi 0-3 (0-9)
7.10.2017 Moose Moosen Kimitiimi – YV-Vesan tiimi 0-3(2-9)
28.10.2017 Keidas MPTeam – Moosen Kimitiimi 0-3(4-9)
28.10.2017 Keidas MaTo – Moosen Kimitiimi 3-2(11-6)
28.10.2017 Keidas MaTo – YV-Vesan tiimi 2-3(8-12)
28.10.2017 Keidas MPTeam – YV-Vesan tiimi 1-3(6-10)
4.11.2017 Yövuoro YV-Vesan tiimi – Kosan suojatit 3-1 (10-4)
18.11.2017 Keidas Kosan suojatit – Keidas 3-2 (9-7)
18.11.2017 Keidas Keidas – Jannen tiimi 3-0 (9-1)
18.11.2017 Keidas Kosan suojatit – Jannen tiimi 3-0 (9-3)
25.11.2017 Keidas MPTeam – Kosan suojatit 0-3(4-9)
2.12.2017 Moose Jannen tiimi – Keidas 3-0(9-2)
2.12.2017 Moose Jannen tiimi – Moosen Kimitiimi 3-0 (9-2)
2.12.2017 Moose Moosen Kimitiimi – Keidas 3-0(9-2)
9.12.2017 Keidas Kosan suojatit – MaTo 0-3(4-9)
9.12.2017 Keidas MPTeam – MaTo 0-3(2-9)
13.1.2018 Yövuoro YV-Vesan tiimi – MaTo 2-3(8-9)
13.1.2018 Yövuoro YV-Vesan tiimi – MPTeam 3-0(9-1)
27.1.2018 Moose Moosen Kimitiimi – MaTo 3-1(9-7)
27.1.2018 Moose Jannen tiimi – MaTo 3-2(13-7)
27.1.2018 Moose Moosen Kimitiimi – MPTeam 3-0(9-3)
27.1.2018 Moose Jannen tiimi – MPTeam 3-0(9-6)
3.2.2018 Keidas MPTeam – Keidas 1-3 (2-9)
3.2.2018 Keidas Keidas – Kosan suojatit 3-1 (11-6)
3.2.2018 Keidas Keidas – YV-Vesan tiimi 1-3(7-10)
3.2.2018 Keidas Kosan suojatit – YV-Vesan tiimi 0-3(3-9)
10.2.2018 Yövuoro YV-Vesan tiimi – Jannen tiimi 3-2(11-9)
10.2.2018 Yövuoro YV-Vesan tiimi – Moosen Kimitiimi 3-1(9-6)
10.2.2018 Yövuoro Jannen tiimi – Kosan suojatit 3-1(11-6)
10.2.2018 Yövuoro YV-Vesan tiimi – Keidas 3-1(10-7)
10.2.2018 Moose Moosen Kimitiimi – Kosan suojatit 3-0(9-4)
24.2.2018 Keidas MPTeam – Jannen tiimi 1-3(7-9)
24.2.2018 Keidas MaTo – Jannen tiimi 2-3(9-12)
24.2.2018 Keidas MaTo – Kosan suojatit 3-1 (9-6)
3.3.2018 Keidas Kosan suojatit – MPTeam 3-1(9-7)
3.3.2018 Keidas Keidas – Moosen Kimitiimi 3-2(13-10)
3.3.2018 Keidas MaTo – Keidas 0-3(3-9)
3.3.2018 Keidas Kosan suojatit – Moosen Kimitiimi 3-2 (11-7)
3.3.2018 Keidas MPTeam – Keidas 1-3 (4-11)
3.3.2018 Keidas MaTo – MPTeam 3-0(9-3)
17.3.2018 Keidas 3/ Keidas – 6/ Kosan suojatit 3-0 (9-3)
10.3.2018 Keidas 4/ MaTo – 5/ Jannen tiimi 2-3 (6-12)
24.3.2018 Moose Välierä – Moosen Kimitiimi – Jannen tiimi 1-3
24.3.2018 Keidas Välierä – Keidas – YV-Vesan tiimi 0-3
24.3.2018 Keidas Pohjanmaan liigan finaali 2018 –

Jannen tiimi – YV-Vesan tiimi

5-3

Pelaajatilasto:

Nimi Tiimi Voitot- Häviöt Pelit Pisteet Voitto %
Anttu Hurnanen Jannen tiimi 12-1 36-11 24 77
Vesa Hirvelä YV-Vesan tiimi 13-3 43-20 26 68
Tomi Immonen YV-Vesan tiimi 11-5 38-21 22 64
Jukka Ojala Kosan suojatit 3-1 9-5 6 64
‘Pube’ Mäenpää YV-Vesan tiimi 9-3 30-18 18 63
Kari Lehdikko Keidas 4-1 14-9 8 61
Joni Viitamäki Moosen Kimitiimi 7-2 21-17 14 55
Wesku Mella Moosen Kimitiimi 6-4 23-19 12 55
Tommi Louesmäki MaTo 14-9 50-42 28 54
Mikko Skants Keidas 10-10 43-36 20 54
Marko Hietakangas MaTo 11-10 42-41 22 51
Aksu Koivusaari Keidas 6-7 23-22 12 51
Jukka Tuomaala Keidas 3-4 15-15 6 50
‘Pege’ Rintala Kosan suojatit 8-11 36-41 16 47
Mika Hummeli MPTeam 1-2 6-7 2 46
Kimi Salotuisku Moosen Kimitiimi 6-5 19-22 12 46
Topi Markkila Jannen tiimi 8-10 32-41 16 44
Joni Lahti Moosen Kimitiimi 4-4 13-18 8 42
‘Kanu’ Haanpää MPTeam 3-6 18-25 6 42
‘Kosa’ Koskela Kosan suojatit 7-13 33-47 12 41
Janne Hakala Jannen tiimi 1-9 14-29 2 33
Jukka Harjula MPTeam 0-7 10-21 0 32
Marko Petäys MPTeam 0-17 16-49 0 25

Sarjataulukko:

Joukkue Voitot – Häviöt Pisteet Pelit
YV-Vesan tiimi 11-1 32 42-15
Moosen Kimitiimi 6-6 21 25-19
Keidas 7-5 20 25-21
MaTo 6-6 20 27-23
Jannen tiimi 7-5 20 23-21
Kosan suojatit 5-7 13 19-26
MPTeam 0-12 0 5-34